A kárpitozott bútorok gondozása
A kárpitozott kanapé rendszeres ápolást igényel. Meghosszabbíthatjuk élettartamát és hosszabb ideig megőrizhetjük eredeti megjelenését.
Mindenekelőtt a kárpitozott bútorokat a gyártó ajánlásainak megfelelően kell használni. Nem szabad túlterhelni azáltal, hogy a tervezettnél többen ülnek le, gyerekek ugrálnak, nem ülésre szánt részeken ülnek - kartámaszok, háttámlák, összecsukható részek és hasonlók. A kárpitozott bútorokat nem ajánlott közvetlen napfénynek kitenni, illetve hőforrás közelébe helyezni. A kanapé kárpitanyaga különösen káros:
Napfény - tönkreteszi a textilszálak szilárdságát, fakulást okoz
Meleg radiátorok vagy fűtőcsövek - kiszárítják a szálakat, ami fakulást okoz
Por - koptató részecskék roncsolják a szövet szerkezetét - javasoljuk a rendszeres porszívózást megfelelő tartozékokkal
Extrém izzadás, faggyú, kozmetikumok – tönkreteszi a színpigmentet
Az éles tárgyak - kapcsok, ékszerek, cipzárak - károsítják a szövet felületét és szerkezetét
Kárpitápolás
Rendszeres napi ápolás - száraz puha kefével, szivaccsal vagy pamut kendővel enyhén távolítsa el a port (ne nyomja feleslegesen).
Porszívóval hetente egyszer porszívózzon – használjon kisebb szívóerőt és speciális tartozékot a kárpitozáshoz.
Ne használjon gőztisztítót, és ne tisztítsa a bevonatot erős nyomással és olyan tárgyakkal, amelyek károsíthatják az anyagot. Ne használjon benzines tisztítószert vagy acetont.
Foltok eltávolítása a szövetről
A kiömlött foltokat azonnal el kell távolítani. Ne dörzsölje a foltokat, csak óvatosan szívja fel őket a lehető leghamarabb tiszta kendővel. Szilárdabb szennyeződés esetén kanál segítségével távolítjuk el a szennyeződést. Óvatosan tisztítsa, kerülje a dörzsölést, és a folt szélétől a közepéig dolgozzon, nehogy a folt szétterjedjen és/vagy mélyebben behatoljon az ülés anyagába. Ha a folt továbbra is megmarad, óvatosan tisztítsa meg nedves ruhával és semleges pH-jú szappanos oldattal. Törölje le a felesleges nedvességet papírtörlővel, és hagyja megszáradni a fedelet. Ha szükséges, ismételje meg az eljárást. Ne használjon hajszárítót vagy más közvetlen hőforrást a szárításhoz!!
Mindig forduljon szakemberhez, ha nem tud mit kezdeni egy piszkos huzattal.
Műbőr ápolás
Egyes színes szövetek, mint például a farmer, rátapadhatnak a műbőrre, különösen a világosabb színekre.
Rendszeres napi ápolás - enyhén távolítsa el a port semleges pH-jú vízben vagy szappanban enyhén megnedvesített pamutkendővel vagy szivaccsal. Ne használjon súrolószert, gőztisztítót, és ne tisztítsa a bevonatot erős nyomással és olyan tárgyakkal, amelyek károsíthatják a bőrt. Ne használjon benzines tisztítószert vagy acetont.
Ha szükséges, nedvesítsen meg egy tiszta puha pamutkendőt vagy szivacsot vízzel és semleges szappannal, csavarja ki alaposan, és húzza át a szennyezett részeket. Alaposan öblítse le a ruhát, és szükség szerint ismételje meg.
Foltok eltávolítása műbőrön:
Porszívózza fel a foltot a lehető leggyorsabban, és törölje le egy nedvszívó kendővel vagy szivaccsal, ha folyékony. Szilárdabb szennyeződés esetén kiskanállal távolítjuk el a szennyeződést. Mindig a folt szélétől a közepéig dolgozzon, hogy megakadályozza a folt terjedését. Ne dörzsölje feleslegesen a foltot, mert a szennyeződés mélyebben behatolhat az ülés anyagába. A foltot semleges pH-jú szappanos oldattal megnedvesített, gyengéd, körkörös mozdulatokkal megnedvesített ruhával távolítsuk el.A felesleges nedvességet papírtörlővel itassuk fel, végül száraz ruhával alaposan szárítsuk meg a felületet. Hajszárítót vagy egyéb közvetlen hőforrást nem használunk a szárításhoz!!
Mindig forduljon szakemberhez, ha nem tudja, mit kezdjen a koszos huzattal.
Természetes bőrápolás:
Rendszeres napi ápolás - könnyedén távolítsa el a port egy pamut kendővel vagy szivaccsal, nedvesítse meg óvatosan vízzel és alaposan csavarja ki.
Alternatív megoldásként használhat speciális bőrtisztítószereket, de csak azokat, amelyeket a kanapén használt bőr szállítója ajánl. Nem olyan termékek, amelyeket általában a bőrön árulnak. Minden bőrgyártó saját bőrbarnító eljárást alkalmaz, ezért speciális termékeket ajánl kezeléséhez.
A tisztításhoz és az impregnáláshoz csak speciális eszközöket használjon. A szokásos tisztítószerek visszafordíthatatlanul károsíthatják a bevonatot. Tisztítás után soha ne szárítsa meg az ülést hajszárítóval vagy közvetlen napfényben. A napfény felgyorsíthatja a burkolat látható kopását. A közvetlen UV-sugárzásnak való tartós kitettség nemcsak a burkolat színét változtathatja meg, hanem a rostok gyengülését is okozhatja.
Kávé, bor, gyümölcslé, tej, tea foltok: nedvszívó papírral távolítsuk el, és gyengéden tisztítsuk meg semleges szappant tartalmazó szivaccsal és vízzel.
Rágógumi: távolítsa el úgy, hogy jeget egy műanyag zacskóba tesz, és egy kanállal óvatosan kaparja, hogy elkerülje az anyag sérülését.
Vér: távolítsa el hideg vízzel vagy semleges szappannal.
Gyertyaviasz: nedvszívó papíron finom vasalással távolítsa el. Óvatosan törölje le langyos vízzel és semleges szappannal
Csokoládé, lekvár, szirup és gyümölcs: óvatosan távolítsa el egy kanál segítségével, és mossa le langyos vízzel és semleges szappannal.
Kozmetikai foltok: 20%-os alkohollal tisztítsa meg.
Vizelet: 1 rész ecet 2 rész víz arányában vízzel elkevert színtelen ecettel távolítsa el. A foltot felváltva törölje le nedves és száraz ruhával.
Speciális szövetkezelések és könnyen tisztítható szövetek: kisgyermekes vagy háziállatokkal rendelkező háztartások számára ajánlott.
Impregnálás - meghosszabbítja az ülés élettartamát és megóvja a színfakulást. Egyes takarószöveteket a gyártó impregnálja, vagy a vásárlás után azonnal impregnálhatja a huzatot. Az impregnálást mindkét esetben meg kell ismételni az ülés használatának mértékétől függően, átlagosan félévente-évente. Az anyag a rendszeres impregnálásnak köszönhetően ellenállóbb lesz a szennyeződésekkel szemben, és jobban taszítja a vizet.
Ugyanakkor jobban védi a napfénytől. A tisztítás során csak speciális eszközöket használjon a szövethuzatokhoz. Válassz olyat, amelyik nem vérzik.
Könnyen tisztítható textíliák - már a szövet gyártása során impregnálják a szövetet, vagy olyan technológiával, vagy olyan anyag hozzáadásával készül, amely természetesen növeli a szennyeződésekkel szembeni ellenálló képességét, és lehetővé teszi a szennyeződések könnyebb eltávolítását.
Milyen változások fordulnak elő a burkolat megjelenésében a használat során?
A kárpitozott bútorok használatakor normális, hogy előbb-utóbb különböző tényezők hatására megváltozik a kárpitszövet megjelenése. A legtöbb kárpitszöveten a kopás a súrlódás következtében jelentkezik. Fuzzing - kis golyók képződése vagy bolyhosodás - rövid szőrszálak kialakulása normál használat mellett is előfordulhat. A bolyhosodás minden textilszál természetes jellemzője, és nem az anyag idő előtti elhasználódása vagy romló minősége.
A természetes pelyhesedés nem ok panaszra, karbantartáshoz célszerű pelyhesedés-eltávolítót használni.
A TEXTILEK FELHASZNÁLÁS SZERINTI OSZTÁLYOZÁSA:
ALKALMI HÁZTARTÁSI HASZNÁLAT
-a textíliák csak alkalmanként használt részek kárpitozására alkalmasak, kartámaszok, szegélyek, gombok, csőszerkezetek kárpitozására nem.
teljes kár 6000 ford./percnél egy Martindale gépen.
IGÉNYES OTTHONI HASZNÁLAT
kisebb felülettömegű textíliák, amelyek igénytelenül használhatók nappali- és hálószobabútorokban.
-teljes sérülés 15.000 ford./percnél Martindale gépen.
-jelentős sérülés, ellaposodás - a szálak gyengülése, vagy a felület foltosodása.
NORMÁL HÁZTARTÁSI HASZNÁLAT
-a termék egész napos otthoni használatához és normál közterületi használatra.
-teljes kár 25.000 ford./percnél egy Martindale gépen.
KÖZTERÜLETEK IGÉNYES HASZNÁLATA
-textíliák nagy stresszintenzitású területekre - bútorok éttermekbe, mozikba, színházakba.
-teljes kár 30.000 ford./percnél egy Martindale gépen.
-nincs látható kopás, a felületet nem zavarja a kopás.
POP | polipropilén | CV | viszkóz |
PES | poliészter | PTFE | teflon (gore-tex) |
PAD | poliamid | PP | polipropilén |
PU | poliuretán | CO, BA | pamut |
PAM | poliakril | WO | gyapjú |